PIKI-kirjasto kohentuu koko ajan 23.03.2011
Eräpäivämuistutukset eivät tulleet sähköpostiin, joten kirjoja jäi palauttamatta. Tieto netissä tehdystä varauksesta ei mennyt perille kirjastoon asti. Hakutulosten seasta oli vaikea löytää haluamaansa. Pirkanmaan maakunnan kirjastojen yhteisen PIKI-kirjaston järjestelmäuudistus aiheutti alkuvaiheessa melkoisia ongelmia.
Raakileena Pirkanmaan kirjastoihin myytyä ohjelmaa on korjailtu koko alkuvuosi. Nyt suurimmat ongelmat alkavat jo olla takana päin: eräpäivämuistutukset ilmestyvät sähköpostiin kuten ennen järjestelmän vaihtoakin, ja varatut kirjat ovat paikalla, kun niitä menee hakemaan.
Vielä esimerkiksi seutuvarauksesta menee asiakkaalta väärä hinta. Onneksi niin päin, että järjestelmä laskuttaa vain euron, kun oikea hinta olisi kaksi.
– Loppujenkin ongelmien pitäisi korjaantua syksyyn mennessä. Seuraavat isot ohjelmapäivitykset tulevat maaliskuun lopussa ja toukokuun alussa. Syksyllä tehdään vielä pari isoa päivitystä, ja sitten ohjelman pitäisi toimia toivotulla tavalla, Ylöjärven kirjastotoimenjohtaja Marko Ojala kertoo.
– Tehtävistä korjauksista on järjestelmän toimittajan kanssa jo sovittu. Ne ovat kuitenkin niin isoja, että kaikkia ei saada tehtyä kerralla. Siksi päivityksiä on vielä tulossa useampia.
