Kolmiolle ehkä pyöreä naapuri 10.10.2010
Kolmion muotoinen kirjastotalo Leija saattaa saada viereensä ympyrän muotoisen kulttuuritalon. Sen ja S-Marketin väliselle pellolle on tekeillä julkisten palvelurakennusten tontti tulevia tarpeita varten. Paikalle saattaa nousta tilat musiikkiopistolle ja muitakin kulttuuripalveluja varten.
Suunnitelmissa on mukana kaksi vaihtoehtoa. A-vaihtoehto on pyöreäkulmainen nelikulmio. Vaihtoehto B on ympyrä, jonka kyljessä on neliskulmainen uloke.
Koulutuslautakunta asettui lausunnossaan vaihtoehdon B kannalle. Havainnekuvan perusteella suunnittelualueen rakennusmassa sijoittuu lautakunnan mielestä tiiviimmin olemassa olevaan rakennettuun ympäristöön. Näin Leijapuiston alue jää väljemmäksi mahdollistaen puutarhakaupunkimaisen toteuttamisen. Annettu pyöreä esimerkki mahdollisesta tavasta toteuttaa rakentaminen soveltuu symmetrisesti Leija-kirjaston muotoon.
Lautakunta pitää tärkeänä, että asemakaavamuutoksessa otetaan huomioon vapaa-aikatoimen suunnitelma Leijapuiston toiminnallisuutta edistävästä puistorakentamisesta. Lautakunta kiinnitti myös erityisesti huomiota parkkipaikkojen riittävyyteen.
Suunnittelualueen kokonaispinta-ala on noin 3,7 ha. Paikalle kaavaillun talon käyttötarkoitusta ei ole lyöty lukkoon.
Joka tapauksessa rakennus liittyisi keskustan julkisten rakennusten sarjaan kirjaston, seurakuntakeskuksen, kirkon, kaupungintalon sekä virastojen seuraan.
Risto Koivuniemi
