Olet täällä: Etusivu Uutiset Kolmiolle ehkä pyöreä naapuri
Kiinnostuksen kohteita
Näytä enemmän Näytä vähemmän
 
Sivun toiminnot

Kolmiolle ehkä pyöreä naapuri 10.10.2010

Kolmion muotoinen kirjastotalo Leija saattaa saada viereensä ympyrän muotoisen kulttuuritalon. Sen ja S-Marketin väliselle pellolle on tekeillä julkisten palvelurakennusten tontti tulevia tarpeita varten. Paikalle saattaa nousta tilat musiikkiopistolle ja muitakin kulttuuripalveluja varten.
Suunnitelmissa on mukana kaksi vaihtoehtoa. A-vaihtoehto on pyöreäkulmainen nelikulmio. Vaihtoehto B on ympyrä, jonka kyljessä on neliskulmainen uloke.
Koulutuslautakunta asettui lausunnossaan vaihtoehdon B kannalle. Havainnekuvan perusteella suunnittelualueen rakennusmassa sijoittuu lautakunnan mielestä tiiviimmin olemassa olevaan rakennettuun ympäristöön. Näin Leijapuiston alue jää väljemmäksi mahdollistaen puutarhakaupunkimaisen toteuttamisen. Annettu pyöreä esimerkki mahdollisesta tavasta toteuttaa rakentaminen soveltuu symmetrisesti Leija-kirjaston muotoon.
Lautakunta pitää tärkeänä, että asemakaavamuutoksessa otetaan huomioon vapaa-aikatoimen suunnitelma Leijapuiston toiminnallisuutta edistävästä puistorakentamisesta. Lautakunta kiinnitti myös erityisesti huomiota parkkipaikkojen riittävyyteen.
Suunnittelualueen kokonaispinta-ala on noin 3,7 ha. Paikalle kaavaillun talon käyttötarkoitusta ei ole lyöty lukkoon.
Joka tapauksessa rakennus liittyisi keskustan julkisten rakennusten sarjaan kirjaston, seurakuntakeskuksen, kirkon, kaupungintalon sekä virastojen seuraan.
Risto Koivuniemi